Чи безпечні куплені заморожені ягоди?

Ягоди будуть корисні тим, хто страждає на підвищений артеріальний тиск, погану пам’ять, втому, ожиріння, а також для покращення загального стану. 

Користь ягід очевидна.
В плодах ягід дуже мало сахарози. У той же час ягоди відрізняються високим вмістом фруктози і глюкози. Така комбінація особливо сприятлива в харчуванні людей зрілого та похилого віку. У деяких ягодах, наприклад червоній смородині, кизилі, зовсім немає сахарози. Весь їх цукор представлений глюкозою і фруктозою.
Також у ягодах висока концентрація біологічно активних речовин, вітаміну С, органічних кислот.

 Та є і небезпека.

За останні роки трапляються випадки зараження вірусом гепатиту А та норовірусом, особливо через куплені запаковані заморожені ягоди. 

 

Норовірусна інфекція - захворювання, що викликається РНК-вмісним вірусом і призводить до блювання, діареї, підвищення температури тіла, нудоти. Вірус дуже стійкий до зовнішіх умов: витримує висихання, замороження, нагрівання до 600С. Захворювання може призвести до смерті.

Майже 70% випадків норовірусної інфекції трапляється через ресторанну їжу, а саме через порушення правил зберігання та приготування їжі. 

Гепатит А- вірусне захворювання, яке уражає печінку. Захворювання перебігає майже безсимптомно і більшості випадків закінчується видужанням. Проте можливі ускладнення, що призводять до печінкової недостатності. Вірус гепатиту А в зовнішньому середовищі виживає до кількох тижнів, а при низьких температурах заморожування - до кількох років.

Звичайно, що основний тут фактор – хворі люди, що працювали з ягодами  (збирали чи пакували) і є носіями вірусів. Якщо вживати ягоди одразу після розморожування сирими, або заморожені у виглядів мусів, йогуртів, сорбету тощо є ризик захворіти.

Що ж робити?

Будь які куплені заморожені ягоди перед вживанням кип’ятіть впродовж 1 хвилини.

Цього буде достатньо для знищення вірусів гепатиту А та норовірусу.

 

Звісно, не тільки заморожені ягоди можуть стати причиною інфікування, та саме ягоди найчастіше вживаються без термічної обробки.

Які  ягоди вживати взимку?

Ягоди чорниці (зліва на малюнку) і буяхи/лохина (справа) містять велику кількість антиоксидантів антоцианіни, які вкрай важливі для нормального функціонування нервової та серцево-судинної систем. Значна частина антиоксидантів знаходиться в шкірці ягід, яка практично не засвоюється людиною, а заморожування з подальшим розморожуванням порушують структуру шкірки, що полегшує її засвоєння.

Кизил цінний своїм унікальним складом, в який входить безліч вітамінів і мінеральних речовин. В ягодах кизилу міститься вітамін С, пектин, кальцій, магній, калій, залізо, клітковина, фосфор, білок та інші мікроелементи. Навіть кілька ягід кизилу в день покращить апетит і травлення, зміцнить імунітет, зменшить прояви печії та прискорить обмін речовин, дозволяється при цукровому діабеті. Проте в кизилу є протипоказання: виразка шлунка та підвищена кислотність, закрепи, підвищений артеріальний тиск, безсоння.


 Ожина – низькокалорійний продукт, що містить велику кількість біофлавоноїдів. Ожина має в’яжучу, ранозагоювальну, протизапальну дію, зміцнює стінки судин і потенціює дію вітаміну С.
Ягоди ожини корисні при анемії, гінекологічних захворюваннях, захворюваннях серця і судин, колітах, кишкових розладах, циститі. Свіжі ягоди ожини містять вітамін А, В, С, Е, К, РР, кальцій, калій, марганець, магній, фосфор, натрій, цинк, залізо, мідь, органічні кислоти, глюкозу, сахарозу, фруктозу, тіамін і каротин. Широко використовується при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, анемії, деяких гінекологічних захворюваннях, захворюваннях серця і судин, захворюваннях товстого кишечнику, запальних захворюваннях сечовивідних шляхів.

 Ягоди обліпихи дозрівають в кінці серпня та вважаються одними з найкорисніших фруктів для збереження здоровʹя. В складі ягід є каротини і каротиноїди , вітаміни групи В: В1, B2, В3, В9, вітамін С, вітамін P представлений флавоноїдами , особливо рутином. Флавоніди, найбільш ефективні в поєднанні з вітаміном С, знижують проникність і ламкість капілярних судин. Обліпиха відрізняється виключно високим вмістом омега-3-поліненасичених жирних кислот (в 100 г – 176% добової норми), особливо – альфа-ліноленової кислоти – і досить високим – омега-6-поліненасичених жирних кислот (лінолевої кислоти – відповідно 18,5 %).


Плоди червоної смородини містять не багато вітамінів, за виключенням хіба аскорбінової кислоти (в 100 г – 68,6% добової норми) і вітаміну К (відповідно – 9,2%), але вирізняються високим вмістом ряду макро-, мікро- і ультрамікроелементів: кремнію, бору, кобальту, молібдену , калію, свинцю , марганцю, багаті омега-3 поліненасиченими жирними кислотами ( альфа-ліноленової кислоти в 100 г – 30,9% добової норми), фітостероли (30,9%). Також в червоній смородині є моно- і дисахариди (15,4%), в складі яких переважає глюкоза (19,6%), а також клітковина (17,2%), пектин (22,0%); немає крохмалю. Пацієнтам з подагрою слід звернути увагу, що в смородині є вміст пуринових основ (в 100 г – 5% добової норми).


 Склад смородини чорної – це унікальний комплекс антиоксидантів: аскорбінової кислоти, токоферолів, омега-3 поліненасичених жирних кислот, поліфенолів, пектину. Високий вміст аскорбінової кислоти (в 100 г – 263% добової норми), токоферолів а також пантотенової кислоти (8%) робить цю ягоду однією з найкорисніших на літній тарілці.


При тромбофлебітах, високій кислотності шлунка, загостренні гастриту та виразці шлунка та дванадцятипалої кишки – чорну смородину – слід уникати.


 Стаття частково була опублікована мною раніше на сайті Погляд.UA

 

 

0 comments on “Чи безпечні куплені заморожені ягоди?Add yours →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *