Простудилися? Змініть раціон

З’явилися нежить, біль у горлі, сльозотеча, підвищена температура тіла та слабкість? У вас – гостре респіраторне вірусне захворювання.

А в боротьбі з недугою потрібно використовувати всілякі методи, влючаючи і зміну раціону харчування.
Перегляньте своє щоденне меню, не забувайте достатньо пити рідини та спробуйте включити в раціон наступне.

 

Риба. Особливо жирна


М’ясо таких сортів риби як лосось, тунець і скумбрія багате на омега-3 жирні кислоти. При вживанні жирів, особливо ненасичених, основне – дотримання певного їх співвідношення (Simopoulos 2008; Chikako Fujii 2017). Та не у випадку застуди. Протизапальний ефект омега-3 ненасичених жирник кислот якраз стане у нагоді. Запалення саме по собі – нормальний механізм захисту, проте у патологічних випадках, коли його саморегуляція організмом втрачається або спотворювається, доцільним буде його деяка корекція (Masayuki Morita, Jiang, 2013). 

Устриці

Що ж, не дуже актуальна порада для українців, але саме в устрицях знаходиться високий рівень цинку (на 100 грам – 100-400 мг).

Добова потреба цинку за основними світовими рекомендаціями по харчуванню – до 15 мг, в 1 устриці буде 65% від добової потреби.

Цей мікроелемент входить до складу ферментів та гормонів організму, проявляє антиоксидантні, антитоксичні властивості, а також антивірусну дію (Prasad, 2008).
Цинк може пригнічувати розмноження риновирусів (які у ¾ випадків виступають винуватцями ГРВЗ), а також блокувати фіксацію віруса до мембрани клітин. Тобто фактично цинк підвищує стійкість організму до хвороби.
Та є певний ризик передозування. Тому у рекомендаціях лікування ГРВІ і немає додаткового призначення цинку у таблетках. Краще потрібну кількість цинку отримати з харчових продуктів.

Альтернатива устрицям є!

Вміст цинку у 100 г продукту:

  Яловичина, баранина – 12-15 мг
  Пророщена пшениця – 16-18 мг
  Шпинат – 0,8 мг
  Гарбузяне насіння – 10 мг
  Горіхи кеш'ю – 5,6 мг 
  Какао-порошок 6,8 мг 
  Нут 0,9 мг
  Білі гриби 0,9 мг 

Часник


Незважаючи на традиційне переконання, що часник – природній антибіотик, насправді немає жодних достовірних досліджень, які б підтвердили цю думку. Та і антивірусна їхня дія досить слабка, вірогідно підтверджена тільки in vitro (Cochrane Database).
Проте часник все одно буде корисним. Аліцин, айоен та інші його органосульфіди проявляють антиоксидантну, протизапальну і імуномодулюючу дію (Peyman, Mikaili, 2013).

1 зубчик часника в день зменшить запалення слизової оболонки носа, ротоглотки, покращить відхаркування мокротиння.


Часник небажаний продукт при серцево-судинних захворюваннях!


Насіння анісу

На сьогодні відомі такі властивості анісу: антибактеріальні, антигрибкові, спазмолітичні, протизапальні, антиоксидатні, противірусні. Тому не дивно, що вживання анісу, особливо у вигляді чаю, допомагає зменшити кашель та застій мокротиння.

Цитрусові фрукти


Нещодавні дослідження показують, що вітамін С не такий дієвий (Douglas, Hemilä, 2007), як ми звикли вважати.
Проте, прийом вітаміну С (500 мг/добу) при перших ознаках хвороби може зменшити тривалість захворювання в середньому десь на день.

Вітамін С в 100 г :

шипшина (сухі плоди) - 1200 мг
червоний перець -250 мг
чорна смородина - 100 мг
обліпиха  - 200 мг
петрушка - 100 мг
брюссельська капуста - 120 мг
ківі - 75 мг
малина -  24 мг
шпинат -55 мг

Натуральні йогурт та кефір

Взагалі, Gut-friendly food, тобто їжа, дружня до мікробіому кишечника – це один з основних трендів у їжі на 2018 рік. Багатьма дослідженнями за останні десять років показано, що великий шмат загального здоров’я людини знаходиться саме у кишечнику.
Не дивно, що і у випадку застуди буде корисним вживання продуктів-пробіотиків (En-Jin Kang, Soo Young Kim 2013):


молочні та молочно-кисилі продукти

капуста

соя

кукурудза

квасоля

часник

ріпчаста цибуля

топінамбур

артишок


Та і пребіотиків теж (Seema Patel and Arun Goyal 2012).

Чай

Усі сорти чаю – чорний, зелений та білий містять групу антиоксидантів, більш відому як катехіни. Катехіни, а особливо одна з сполук цієї групи – епігалокатехін-3-галат, проявляють противірусну дію (Jun Xu, Zhao Xu, Wenming Zheng, 2017).

Молоко
Насправді тут піде мова про вітамін D. На сьогодні відомо, що при недостатності вітаміну D можуть з’являтися проблеми не тільки з опорно-руховою системою. У пацієнтів, у яких виявлений дефіцит вітаміну D (рівень в крові нижче 10 мг / дл) ризик захворіти на ГРВІ зростає вдвічі (Camargo, 2014).

Продукти, що містять вітамін Д (в 100 г продукту):

Печінка палтуса - 2500 мкг
Риб'ячий жир - 210-230 мкг
Печінка тріски -  375 мкг
Ікра чорна - 8мкг 
Ікра червона - 5 мкг
Яєчний жовток - 7мкг
Шпроти в олії -20 мкг

Чорний шоколад

На завершення трішки приємного. Чорний шоколад з вмістом какао не менше 75% містить купу антиоксидантів та мікроелементів, які не будуть зайвими у боротьбі з простудою (Sheila Zhou, 2015).
Проте – не більше 1 шматочка на день!


Shojaii Review of Pharmacological Properties and Chemical Constituents of Pimpinella anisum/ Shojaii et al.// ISRN Pharm.-2012.-№16.
Carlos A Camargo Vitamin D supplementation and risk of infectious disease: no easy answers / Carlos A Camargo , JoAnn E Manson// Am J Clin Nutr.- 2014.- № 99,- Р. 3–4.

Jun Xu A Review of the Antiviral Role of Green Tea Catechins / Jun Xu, Zhao Xu, Wenming Zheng// Molecules.- 2017.-№ 22.

0 comments on “Простудилися? Змініть раціонAdd yours →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *