Як правильно вийти з посту

Харчування під час посту активно обговорюється вже не перший рік не тільки в релігійних колах, а й серед людей, охочих покращити своє здоров’я.  Неправильний харчовий режим під час Великого Посту може призвести до загострення хронічних захворювань, погіршення самопочуття. Та неправильний вихід з посту також може негативно позначитися на  вашому здоров’ї. Отож як почати святкове розговіння, не переїсти та організувати харчування в перші святкові дні?

 недостатньо тільки правильно організувати свій пісний раціон, не менш важливо і вийти з посту та поступово перейти на весняне меню

Найголовніше правило, яке варто пам’ятати при виході з посту, – не починайте їсти м’ясну їжу у великій кількості, пам’ятайте, поступово ви спробуєте всі приготовані святкові частування.

За час посту в організмі відбуваються суттєві зміни: людина відвикає від білкової їжі тваринного походження, виділення травних ферментів, які відповідають за розщеплення м’яса, яєць і молочних продуктів, різко знижується. 

Різке повернення до звичного харчування може спровокувати погіршення самопочуття, призвести до загострення наявних захворювань або виникнення нових. Особливо це стосується людей з хронічними захворюваннями системи травлення, серцево-судинної, дихальної, ендокринної та сечостатевої систем, виникнення та перебіг яких нерозривно пов’язані з харчуванням.

Якщо ж різко перевантажити систему травлення різноманітними продуктами, які не вживалися тривалий період, можуть з’явитися порушення діяльності шлунка, ускладнений і хворобливий процес травлення, відчуття болю або незручності (важкість, переповнення, раннє насичення) і такі симптоми як: здуття, спастичні болі, розлади, аж до гострого панкреатиту, виразкової хвороби, коліту.

У зв’язку з цим, до звичайного раціону слід повертатися поступово, потроху вводячи продукти тваринного походження, використовувати щадну термічну обробку (варіння, тушкування, запікання, приготування на пару); та обмежувати смажене, жирне, солоне і солодке.

Найбільш важливі перші три дні після Пасхи

Не дивно, що після довгого обмеження в їжі, хочеться спробувати все на великодньому столі. На свято можна приготувати традиційні страви , в тому числі м’ясні, але їсти варто потроху і часто, приблизно кожні 3-4 години.

Не переїдайте!

До того ж, не варто надмірно захоплюватися паскою та іншою здобою. Краще з’їсти шматочок сирної паски або невеликий шматочок паски, запивши кисломолочним напоєм – ряжанкою, кефіром чи йогуртом.

Вихід з посту буде займати 1-2 тижні

М’ясо потрібно починати вживати поступово, і краще всього їсти м’ясо, а не ковбасну продукцію. Для страв бажано вибирати яловичину, курку, індичку або кролика. М’ясо потрібно вживати у відвареному або тушкованому вигляді, запікати або готувати на пару, але не смажити. Допустимі парові котлети і тефтельки. А ось більш важкі сорти м’яса – гусяче,  баранина, жирна свинина – варто починати повертати в раціон не раніше ніж через 2 тижні після закінчення посту. Для приготування рибних страв рекомендовані сорти білої риби.

Щоб стимулювати травлення, м’ясо та інші страви можна вживати з ароматними травами – петрушкою, розмарином, чебрецем, кропом і материнкою. Не менш корисно додавати імбир чи м’яту. А ось гострий червоний перець, перець чилі і інші гострі прянощі, під час виходу із посту використовувати при приготуванні їжі не слід. Також старайтеся в цей період не пересолювати їжу.

Яйця- не більше 2 крашанки на день.

 З алкоголем треба обережно –  допустиме сухе вино, не більше 100-150 мл.

 

Перший тиждень після Великодня

Коли перший етап адаптації пройдений без погіршення самопочуття, болів і дискомфорту з боку шлунково-кишкового тракту, можна розширювати раціон. Під час приготування їжі слід дотримуватися наступних рекомендацій:

  • використовуйте пісні сорти м’яса: курку, індичку, телятину, яловичину, пісні частини свинини і баранини (вирізку), м’ясо кролика.
  • віддайте перевагу нежирним кисломолочним продуктам або кисломолочним продуктам з низьким вмістом жиру (сир, кефір, сметану, молоко);
  • жирну рибу їсти вже можна, але невеликими порціями.

З усіх способів приготування використовуйте запікання, приготування на пару, варіння, тушкування. Намагайтеся не готувати супи на міцному м’ясному бульйоні. Краще запекти або відварити курку окремо, а в якості перших страв віддайте перевагу овочевим або крем-супам. Продовжуйте вживати в їжу велику кількость клітковини – багато овочів, фруктів, круп і бобових, як і в період посту.

Другий тиждень після Великодня

Цей період є завершальною фазою виходу з поста і переходом на весняний раціон харчування. Кінець квітня – початок травня – ідеальний час переходу на більш легке меню.

В першу чергу, не можна забувати про сніданок: саме він задає тон всьому дню. Віддавайте перевагу легким овочевим стравам, «зеленим» салатам, кашам і кисломолочним продуктам, дієтичним сортам м’яса і риби.

  • поступово вводіть в раціон у молочні продукти, потім яйця, рибу, птицю, і в останню чергу – м’ясо;
  • у період виходу з поста краще утриматися від приготування шашлику і приготувати пісні сорти м’яса на пару, відварити або запекти;
  • скоротіть вживання вершкового масла, жирних вершків і магазинних м’ясних продуктів (сосиски, копчені ковбаси); їсти їх можна не раніше ніж через 7-9 днів після завершення посту. Проте від магазинних сосисок і інших ковбасних виробів краще і взагалі відмовитися;
  • поступовий перехід на харчування c використанням продуктів тваринного походження передбачає вживання достатньої кількості води, рекомендованого для щоденного використання, – до 2 літрів на день. Пам’ятайте, що рекомендації носиять загальний характер. Кількість питання дуже залежить від загального стану і наявності супутніх хвороб;
  • рекомендовані також легкі кардіонавантаження, проте в цей період не варто надто захоплюватися фізичними вправами;
  • бажано спати не менше 7-8 годин на добу.

Меню першого дня після посту

Сніданок. Традиційна пасхальна їжа: один-два шматочки паски і яйце. Цього цілком достатньо, щоб віддати данину святу і не нашкодити шлунку. Якщо відчуття голоду не минуло візьміть мюслі з кефіром, йогуртом або шматок цільнозернового хліба з вареним м’ясом.

Обід. Перше: бульйон з нежирного м’яса (краще з м’яса курки). У нього можна додати пасхальне яйце. Друге: запечене нежирне м’ясо з овочами. А на десерт: шматочок паски, кисіль або фрукти.

Вечеря. Тушкована  нежирна риба з овочами, фрукти.

Як гарнір використовуйте капусту, кабачки, буряк, морква, зелень. У перший час відмовтеся від надлишку сиру, молока, вершків, майонезу. А ось кисломолочні продукти – йогурт, кефір, ряжанка – будуть корисними.

Після посту уникайте:

  • Чіпси, сухарики та інші снеки з підсилювачами смаку,  солоні горішки,здобу,  печиво;
  • Смажене, солоне і мариноване;
  • Вермішель і картоплю швидкого приготування, бульйонні кубики;
  • Цукерки, згущене молоко;
  • Розчинну кава, будь які солодкі газовані напої;
  • Гриби (у великій кількості).

Великдень – це хороша можливість переглянути свій звичний раціон та філософію харчування.  Використайте цю можливість на повну.

Веселих Свят!

0 comments on “Як правильно вийти з постуAdd yours →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *