Коротко про харчування та тиск

Артеріальний тиск – один із основних показників вітальних (життєвих) функцій організму. Підвищений та знижений тиск може суттєво впливати не тільки на самопочуття, а й на загальний стан здоров’я.

Щоразу на прийомі у лікаря сміливо можете вимагати вимірювати артеріальний тиск.

Стінка судини і кров – це та сама вода в трубі зі шкільного уроку фізики. При постійному об′ємі води, але при різному діаметрі труби буде різний тиск і швидкість потоку крові. І навпаки – різний об’єм води в однаковій трубі дасть інші результати.

Для стінки периферичної судини норма кров’яного тиску має бути в межах від 110/70 до 130/85 мм рт. ст. Даний тиск має забезпечити достатнє кровопостачання всіх систем та органів організму і при цьому не пошкодити саму стінку судини. У нормі показники тиску можуть варіювати у межах протягом усього дня.

Показники артеріального тиску

Артеріальний тиск вимірюється в міліметрах ртутного стовпа (мм рт. ст.) – це пережиток традиційних ртутних манометрів, що використовувались колись в медичній практиці, – і складається з двох компонентів:

  1. Вище число, або систолічний кров’яний тиск – вимірюється, коли серце скорочується і перекачує кров в артерії.
  2. Нижнє число, або діастолічний артеріальний тиск – вимірюється, коли серце розслабляється між ударами і перебуває у фазі діастоли/перерви.

Американська кардіологічна асоціація та Американський коледж кардіологів визначають високий кров’яний тиск або гіпертонію як 130/80 або вище (систолічне значення не менше 130 мм рт. ст. або діастолічне значення не менше 80 мм рт. ст. або обидва).

На показники артеріального тиску у стані здоров′я впливають:

  • Ендокринний фон, менопауза;
  • Фізичне навантаження;
  • Психо-емоційне навантаження, депресія та стрес (вплив гормонів стресу – адреналін, кортизол);
  • Куріння, алкоголь;
  • Низька температура;
  • Лікувальні препарати.

В дуже багатьох випадках  основні причини високого артеріального тиску все ж зводяться до стресу, неправильного харчування та гіподинамії. 

Чому артеріальний тиск такий важливий?

Рівень артеріального тиску напряму впливає на роботу серця. Чим тиск вищий, тим серцю доводиться важче працювати, щоб переганяти кров і насичувати киснем всі внутрішні органи. Загалом зв’язок між функціональною здатністю серця і тонусом судин є двостороннім. Хворе серце також впливатиме на тиск крові у судинному руслі. 

Є два варіанти порушень артеріального тиску зниження та підвищення.

  1. Низький тиск призведе до таких симптомів:
  • слабкість
  • млявість
  • головний біль
  • нудота
  • запаморочення
  • виражене зниження тиску призведе до зниження ниркової функції, аж до її зупинки.

У хронічному варіанті низький артеріальний тиск, якщо звичайно він не зумовлений кровотечею, рідко призведе до летального прогнозу, на відміну високого тиску. 

2. Постійно підвищений тиск крові на стінку судини зрештою призведе до її склерозування, ущільнення, зниження гнучкості та ламкості. Склерозована стінка судини втрачає одну з основних її функцій – функцію мембрани, яка пропускає поживні речовини та кисень до тканин. У стоншеної судини може порушитись її цілісність, а це призведе до кровотеч та формування некрозу у різних органах-мішенях,  – очі, нирки, серце, мозок. А інсульти та інфаркти – це одна з головних причин смертності в сучасному світі.

Саме тому найбільше занепокоєння у лікарів викликає високий артеріальний тиск. 

Як змінити раціон харчування при високому артеріальному тиску?

1. Зменшити споживання цукру та інших швидких вуглеводів.
Інсулінорезистентність, високий рівень цукру на крові – це один з найважливіших чинників, що впливає на підвищення кров’яного тиску.

2. Збільшити споживання корисних мінералів.
Сюди належать залізо, калій, магній, кальцій, цинк, фосфор. 

3. Включити в раціон жирну рибу та інші продукти, що містять  Омега-3 ЖК та інші ненасичені жирні кислоти. 
 Незамінні омега-3 жири доведено знижують ризик розвитку гіпертонії та серцево-судинних захворювань.

4. Достатній рівень гідратації – вода, зелений чай,  улуни,  гібіскус і глід. Усі вони сприяють зниженню кров’яного тиску.

5. Свіжевижатий буряковий сік та буряк.
 Деякі дослідження показали, що буряк, і особливо свіжий буряковий сік сприяють зниженню кров’яного тиску.

 

 

 

0 comments on “Коротко про харчування та тискAdd yours →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *