Тофу/нездорові факти “здорової їжі”

Продукти “здорового харчування” не завжди дійсно є  такими корисними, як їх рекламують виробники.

 Тофу – класичний дієтичний продукт, який дуже люблять консультанти з правильного харчування. Корисні властивості тофу дійсно є. Низький вміст жирів укупі з високим вмістом білків та мікроелементів. Чим не ідеальний замінник м’яса? Особливо для веганів чи в період посту, ось як зараз.

Та навіть якщо ви без паніки ставитеся до генетично модифікованих продуктів є багато інших суперечливих повідомлень про сою та соєвмісні продукти.  

Фітоестрогени тофу та їх вплив на здоров’я

Соя містить фітоестрогени (естроген-подібні молекули або нестероїдні естрогени). Незважаючи на структурну подібність із естрадіолом, фітоестрогени – це дифенольні, але нестероїдні сполуки.

Класичним прикладом гормонального впливу фітоестрогенів на ссавців є «Конюшинова хвороба», яка зустрічається у овець та інших пасовищних тварин.  Фермери помітили, що у овець, що харчуються виключно конюшиною виду Trifolium subterraneum, часто виникають різні репродуктивні порушення, зокрема безпліддя.  В інших випадках вплив ізофлавонів з конюшини на тварин призводило до виділення молока у самців, зниження продукування сперми. Це пов’язано з порушенням роботи рецепторів естрогену, через блокування їх фітоестрогенами.

В даний час група фітоестрогенів включає понад 100 молекул, розділених відповідно до їх хімічної структури на:

  • Ізофлавони (генистеин, дайдзеїн, біохонін А, форманетин)
  • Лігнани (матаіресинол, сечоїзолірикоресинол-диглюкозид)
  • Куместани (куместрол, 4-метоксикуместрол)
  • Стілбенси (ресвератрол).
Ресвератрол -  природний антиоксидант

Крім сої та бобових фітоестрогени містяться в:

 -пшениці;
– житі;
– насіння соняшника та льону;
 овес;
– недостиглі зерна кукурудзи;
– ячмінь;
– рис;
– фініки;
– горіхи;
– деякі гриби.

Проте кількісний вміст фітоестрогенів в них різний.

Існує популярний міф, згідно з яким багато фітоестрогенів міститься в пиві. Насправді пиво містить всього 2,7 мкг на 100 гр. Для порівняння: в чаї (напої) міститься 12 мкг, а в червоному вині – 54 мкг.  Чому ж вважають пиво джерелом жіночих гормонів? Справа в тому, що сам свіжий хміль (рослина), на відміну від обробленого продукту, містить фітоестроген   8-пренілнарінгенін. От його активність дуже висока: у жінок, зайнятих збиранням і переробкою хмелю часто зустрічаються розлади менструального циклу. 

Отож ізофлавони сої мають естрогеноподібний вплив, імітуюючи дію естрогенів. 

Соя та онкологія

Теоретично ефект ізофлавонів сої може бути пов’язаний з виникненням раку молочної залози. Такий вплив буде залежати від кількості спожитої сої, загального стану здоров’я жінки та генетичної схильності до онкологічних захворювань Проте з іншого боку фітоестрогени можуть блокувати ефекти естрогенів, тим самим знижуючи ризик гормонзалежного раку  молочної залози.

Достовірних досліджень щодо підвищення ризику виникнення онкології при вживанні тофу на сьогодні так і немає

Проте в будь якому випадку  дія фітоестрогенів сої є досить слабкою.  Якщо прийняти ефект естрадіолу за 100, то дія фітоестрогенів буде оцінюватися як 0,001-0,2 (в залежності від виду фітоестрогену).  В овець  же конюшинова хвороба скоріш за все виникає через величезну кількість спожитих фітоестрогенів, що практично неможливе у раціоні людини.

Більшість фітоестрогенів діють так само, як слабкі антиандрогени, тобто зменшують вплив чоловічих статевих гормонів.

 

Вплив тофу на вираженість “припливів” в період менопаузи

Мова знову про ізофлавони естрогеноподібної дії. Harvard School of Public Health якраз і рекомендує вживання продуктів із сої для полегшення симптомів припливів при менопаузі. Проте все таки не слід ототожнювати дію фітоестрогенів з естрогенами, їхній вплив набагато менший. 

 

Тофу пригнічує функцію щитовидної залози

Соя містить струмогенні сполуки, які фактично блокують дію гормонів щитовидної залози та перешкоджають їхній продукції, пригнічуючи поглинання йоду.  Це може призвести до зниження функції щитовидної залози, та виникненню гіпотиреозу.

 

Хворим з гіпотиреозом сою вживати не потрібно. 

 

 

Соя та вікові зміни в мозку

Деякі дослідження показують, що соя та продукти із сої можуть попередити втрату пам’яті та  когнітивної функції, пов’язані з віком. Та результати досліджень знову суперечать один одному, оскільки є дослідження, які навпаки, вказують на ризик розвитку хвороби Альцгеймера у пацієнтів, що вживали сою. 

 

Порушення процесів травлення

Тофу та інші неферментовані соєві продукти містять інгібітори травних ферментів, які блокують дію трипсину (фермент підшлункової залози). Інгібітори ферментів можуть викликати проблеми з підшлунковою залозою та порушити здоровий процес травлення.

Антинутрієнти

Тофу містить ряд речовин – антинутрієнтів, які перешкоджають поглинанню поживних речовин, зокрема:

  • Лектини та сапоніни. Пов’язані з розвитком  «синдрому підвищеної проникності кишкової стінки», або «синдром дірявого кишечника»;
  • Олігосахариди – призводять до підвищеного газоутворення, порушення травлення;
  • Оксалати – при порушенні функції нирок можуть призвести до формування каменів;
  • Інгібітори протеаз – перешкоджають перетравленню білка та викликають недоотримання поживних речовин,  мальнутриції, знижений ріст в дитячому віці, панкреатит;
  • Фітати (фітинова кислота) – блокують поглинання мікроелементів, викликаючи недостатність цинку, заліза та кальцію;

Серце та тофу 

Є дослідження, які свідчать, що вживання сої та соєвмісних продуктів призводить до швидкого прогресування гіпертрофічної кардіоміопатії та склеротичних процесів в міокарді серця (Cathy J. Hatcher, 2006).

Вплив тофу на дефіцит вітаміну В12 та вітаміну D

Соя містить аналоги вітаміну B12, які конкурентно всмоктуються у кишечнику, витісняючи справжній вітамін. Проте ці сполуки не мають властивостей вітаміну В12, тобто  соєві продукти, як тофу, можуть фактично сприяти дефіциту вітаміну В12, особливо серед людей, які уникають вживання тваринного білка (вегетаріанці та вегани).

Щодо вітаміну D. Соя та соєвмісні продукти підвищують потребу у  вітаміні D вашого організму, сприяючи розвитку дефіциту вітаміну D.

Яка ж користь тофу?

Соя –  джерело:

  • вітамінів групи В, тіаміну, рибофлавіну, В6 та фолієвої кислоти
  •  заліза, калію, магнію та холестерину
  • ізофлавонів
Достеменно відомо, що ізофлавони сприяють міцності кісток та знижують ризик переломів кісток ( Castelo-Branco C, 2011;  Ishimi Y, 2009).
  • збільшення вживання сої поряд зі зниженим вживанням червоного м’яса буде мати вплив на регуляцію ліпідного обміну. Спостерігається зниження рівня ліпопротеїдів низької щільності і тригліцеридів, якраз тих фракцій ліпідів, які прийнято називати “поганий холестерин” .

Тобто тофу, як і інші продукти з сої, можуть урізноманітнити ваш харчовий раціон. Проте пам’ятайте – більш корисні ферментовані продукти. 

Корисна альтернатива тофу

Натто (Natto) – ферментований продукт сої, джерело білка, клітковини, вітамінів і мінералів. Наттокіназа бактерій Bacillus subtilis в натто  –  виробляє вітамін К2.

Темпех (Tempeh) –  продукт також з ферментованих соєвих бобів. Містить високий рівень вітамінів В5, В6, В3 та В2.

То їсти тофу чи не їсти ?

Тофу може бути у вашому раціоні, але в жодному разі не вважайте, що соя – це альтернатива м’ясу.

Потреби в щоденному вживанні сої та продуктів з сої немає.

При навності онкологічних захворювань та захворювань щитовидної залози краще уникати вживання соєвмісних продуктів. 

При виражених дефіцитах вітамінів та порушенні травленні – тофу та інші продукти з сої краще уникати.


 

 

 

0 comments on “Тофу/нездорові факти “здорової їжі”Add yours →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *