Масло ГХІ – жир, який довго зберігається

На сьогодні вже жоден дієтолог не засумнівається у важливості жирів у нашому раціоні. Пріоритет здорового харчування – поліненасичені жири, проте і насичені жири для нас досить корисні, адже впливають на здоров′я:

  •  мозку
  • серцево-судинної системи
  • кісток
  • імунітету
  • нервової системи.

При необхідності  створення запасів продуктів харчування  потрібно надати перевагу тим жирам, які більш стійкі в зовнішніх умовах і можуть тривало зберігатися.  Цим вимогам не відповідає ні соняшникова олія, яка в розкритому вигляді зберігається максимум 3-4 тижні, ні вершкове масло, яке при відсутності холодильника не протримається і 3х тижнів. 

Хороша варіант жирів в такому випадку – це масло гхі.

А що це  за масло взагалі?..

Масло гхі – очищене топлене коров’яче масло.

У процесі топлення з вершкового масла видаляються всі молочні компоненти та вода, а залишається тільки жир. Це робить можливим його вживання для тих людей, які мають непереносимість молочних компонентів (лактоза, казеїн).

Крім того, масло гхі має високу температуру димлення – 230°C/450°F . У порівнянні зі звичайним маслом, температура димлення якого становить лише 175°C/350°F це дає змогу   використовувати топлене масло  для смаження з найменшими ризиками для здоров′я.

Температура (точка) димлення — температура, вище якої олії чи жири починають розкладатися і виділяють дим. Страви, приготовлені в такій олії матимуть неприємний гіркий смак. При цьому також відбувається розкладання жирних кислот і з′являються небажані сполуки, у тому числі  канцерогени   (поліциклічні ароматичні вуглеводні або ПАВ (англ. PAH — Polycyclic Aromatic Hydrocarbon)). За точкою димлення іде точка спалаху. 

Точка димоутворення не має певного сталого значення, через те, що вона змінюється залежно від якості олії, її очищення чи консервації.

Таким чином, наприклад дві оливкові олії одного і того ж сорту від того самого виробника, але вироблені в два різні роки, майже напевно матимуть різні точки димлення, навіть якщо ця різниця дуже незначна. 

Нутритивна цінність масла гхі:

Калорійність – 899 ккал на 100 г.

Склад:
● жири – 98-99% (насичені та ненасичені:  лінолева, ліноленова, ейкозапентаєнова, докозагексаєнова, масляна жирні кислоти, свінгомієлін). У 100 мл топленого масла міститься майже 99,8 г жиру;

Кон'югована лінолева кислота корисна для серцево-судинної системи. 

Масляна кислота  допомагає травленню, зменшує запалення та може допомогти у лікуванні синдрому подразненого кишечника.

Сфінгомієлін відіграє центральну роль у формуванні мієлінової оболонки нервових тканин, передачі сигналів клітин і апоптозу.

В одній столовій ложці міститься 15 г жиру, 9 грамів з яких – насичені жири.

● жиророзчинні вітаміни – А, Е, D, К, а також  В12;
● білків та вуглеводів немає

Як зробити гхі в домашніх умовах?

Масло гхі неважко зробити у домашніх умовах. Для цього можна використати один із способів:

1. Смачне та корисне топлене масло  можна приготувати з  жирних вершків.

Вершки можна або купити у магазині, або зібрати густі вершки, які осідають поверх молока. Отож:

  • Візьміть близько 2 чашок густих вершків та додайте до них близько 1 столової ложки сиру.
  • Залишіть на вулиці приблизно на 7-8 годин.
  • Потім охолодіть кремоподібну масу протягом 5-6 годин.
  • Додайте холодну воду в цю суміш і збивайте в кухонному комбайні, поки олія не відокремиться, залишивши пахту. Ви можете використовувати цю пахту для різних цілей.
  • Видаліть масло і залиште його для нагрівання
    Коли масло  почне кипіти, продовжуйте періодично помішувати. Рідка частина поступово випаровуватиметься, а сухі речовини молока осядуть на дно каструлі.
    Золотисто-жовта рідина, що залишилася, – це топлене масло.
  • Як тільки масло охолоне, процідіть його, щоб видалити тверді частки молока.
    Зберігайте гхі в закритому посуді.

2. Легший варіант – з вершкового маслаГотуйте на водяній бані протягом 3-4 годин:
● Наріжте вершкове масло кубиками і розтопіть у каструлі на середньому вогні. Слідкуйте, щоб вода в нижній каструлі не википіла.
● Періодично знімайте пінку з поверхні олії.
● Топіть масло, доки пінка не перестане спливати. Олія стане чистою та прозорою. На дні залишається осад.
● Коли масло трохи охолоне (через 15-20 хвилин), процідіть через марлю.
● Розлийте в чисті сухі скляні баночки.

З 1 кг вершкового масла виходить приблизно 0,8 кг гхі.

Скільки масло гхі може зберігатися?

  • Термін придатності масла Гхі орієнтовно  3 місяці при кімнатній температурі при зберіганні у банці із закритою кришкою. Таке масло при використанні не втрачатиме свій смак і властивості, якщо масло з банки кожного разу набирати чистою сухою ложкою.
  • При зберіганні в холодильнику  масло гхі може залишатися свіжим навіть протягом 1 року. Охолодження не впливає на його м’якість та текстуру. Воно знову розплавиться при зберіганні при кімнатній температурі або нагріванні.

Столова ложка топленого масла містить близько 40 мг холестерину, або 13% добової норми. Пам’ятаючи це буде не важко  ввести масло гхі в повноцінний харчовий раціон, особливо в екстримальних умовах.

0 comments on “Масло ГХІ – жир, який довго зберігаєтьсяAdd yours →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *