Як вберегтися від кліщів

Неприємна тема, яка до першого кліща здається майже нереальною, особливо в умовах міста. Та це не так.
Піки активності кліщів щороку припадають на квітень-травень та серпень-вересень. Проте з теплою осінню кліщі можуть бути активнішими і довше. Ці комашки можуть переносити збудників як вірусних, так і бактеріальних захворювань, тому треба розміти, як можна від них вберегтися. 

Плануєте екскурсію за місто?

1. Подбайте про відповідний одяг

Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити кліщів і зменшить ризик укусів кліщів.

2. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.

3. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

4. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.

Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів.

5. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

6. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.

Будьте уважними, адже близько 15% хворих на хворобу Лайму не помічають укуси кліщів.

Якщо кліщ таки вкусив

Якщо ви помітили укус кліща на шкірі найкраще одразу звернутися до будь якої медустанови (найкраще травмпункт), де можна отримати спеціалізовану допомогу.

Проте якщо такої можливості немає доведеться його самостійно видаляти.

Для цього підійде будь який пінцет.

Кліщ потрібно захопити якомога ближче до хоботка і обертаючими рухами повільно витягувати. Помилкою буде швидке витягування, тоді частинка кліща може залишитися під шкірою та викликати запальну реакцію.  У такому випадку ділянку пошкодженої шкіри необхідно протерти ватою або бинтом, змоченими спиртом і видалити головку кліща стерильною голкою.

Використання масляних розчинів чи мазей для видалення кліща не є хорошою ідеєю, оскільки кліщ без доступу повітря може загинути та залишитися під шкірою. При цьому його також доведеться видаляти інвазивним способом, а ризик зараження буде більшим.

Після видалення кліща можна принести його для дослідження в спеціалізовану лабораторію. Проте навіть якщо буде виявлено його інфікування бореліями (що викликають хворобу Лайма) тільки кілька відсотків таких кліщів  можуть інфікувати людину.

 

Після укусу кліща необхідно звернутися для консультації до лікаря-інфекціоніста. Якщо такої можливості немає – спостерігати за місцем укуса впродовж не менше ніж три тижні. При появі запальної реакції, почервоніння, болю чи зуду – потрібно звернутися до лікаря. Місце укусу не потрібно нічим змащувати, особливо барвниками, такими як йод чи зеленка. При появі кільцевидної еритеми необхідно терміново звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Навіть якщо жодних ознак запалення в місці укусу не з’явилося  варто здати аналіз крові на антитіла до Borrelia burgdorferi — IgM і IgG (методом імуноферментного аналіза (ІФА)). Звичайно, призначати аналізи повинен лікар.

Захворювання може бути і без появи еритеми, тоді можуть з’явитися такі симптоми як ураження суглобів, м’язів та нервової системи, безпричинна температура.

 

0 comments on “Як вберегтися від кліщівAdd yours →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *