Здорові суглоби та колаген

Організм людини складається з кількох типів тканин і сполучна тканина  формує основу в його будові. Саме сполучна тканина виконує роль опори і захисту, складаючи практично половину від загальної маси тіла, формуючи такі структури як кістки, суглобово-зв’язковий апарат, шкіру та волосся.

Основний структурний елемент сполучної тканини – це білок колаген.

Колаген:

  • підвищує міцність тканин організму, що дозволяє тканинам бути резистентним до незначних механічних пошкоджень;
  • надає опору внутрішнім органи, завдяки чому вони зберігають форму і знаходяться на своїх місцях;
  • бере участь у процесах регенерації в організмі – ось чому колаген відіграє основну роль для забезпечення міцності суглобів, зв’язок, волосся, нігтів і шкіри;
  • надає гнучкість : завдяки колагену можлива еластичність всіх тканин.

А для спортсменів колаген відіграє особливу роль:

  • прямо впливає на зміцнення і регенерацію хрящової тканини і кісток;
  • достатня кількість колагену в організмі істотно знижує можливість отримання травм;
  • запобігає виснаженню хрящової тканини;
  • підвищує показники еластичності зв’язок, м’язів і сухожиль.

Які бувають типи колагену?

В організмі людини налічують від 16 до 19 типів колагену. Переважна кількість колагенових спіралей – приблизно від 80 до 90% – належить до типів 1,2,3.

Найцікавішим для нас в плані здоров”я суглобів є колаген другого типу. Адже саме він є основою для будівництва хрящової тканини.

Як заповнити недолік колагену в організмі?

Після 25 років синтез колагену в організмі поступово знижується, тому старіння розглядається як основна причина істотного зниження вироблення колагену в організмі. Зниження рівня колагену і інших матричних компонентів веде до втрати пружності хрящової тканини і відповідно до порушення функцій суглобів.

Колагенові волокна становлять до 70% від сухої маси хрящів і відповідають за їх структуру і міцність. Старіння і жорсткі контактні види спорту можуть стати причиною зносу хрящової тканини, що в свою чергу може привести до появи болю, хрускоту при рухах, обмеження рухомості суглобів, відчуття дискомфорту, крихкості, хворобливості і почуття скутості в суглобах.

Тому після 30 років  рекомендується вводити в свій раціон більше продуктів, які містять високий вміст білка, джерело колагену.

Продукти, які багаті на вміст колагену:

  • м’ясо яловичини, телятини;
  • м’ясо курчати – багате на другий тип колагену;
  • риба.

 Отож колаген в основному буде присутнім в таких продуктах як кісткові бульйони, холодець або десерти на основі желатину.
 В результаті контрольованого процесу розщеплення нативного колагену з продуктів харчування, який здійснюється за допомогою ензимів травної системи, з’являються пептиди колагену. Саме вони і будуть найкращим джерелом для відновлення чи підтримки суглобової тканини. Проте розчинність, всмоктуваність і засвоюваність залежить від виду колагену.

Желатин є продуктом здорового харчування, однак неможливо скористатися унікальними перевагами колагену, просто вживши желатин в їжу. Рівень його засвоєння порівняно невисокий і багато в чому залежить від травної ситеми та травлення. 

Організмом набагато легше засвоюються пептиди колагену, які утворюються в результаті руйнування желатину на дрібні ланцюжка амінокислот.

Таким чином, вживання в їжу пептидів колагену дає можливість нашому організму отримати максимальну користь, яку може запропонувати цей унікальний білок. В першу чергу – зменшити дискомфорт в суглобах і поліпшити їх пружність і
функціональність [Juan Mario García-Coronado, Lorena Martínez-Olvera, Rodrigo E. Elizondo-Omaña et al. Effect of collagen supplementation on osteoarthritis symptoms: a meta-analysis of randomized placebo-controlled trials,  International Orthopaedics ,Volume 43, Issue 3, pp 531–538].

Переваги пептидів колагену

На відміну від нативного колагену, пептиди колагену легко засвоюються і мають більшу біодоступність. Дослідження показують, що більше 90% пептидів засвоюються протягом декількох годин після їжі [Ichikawa, S. at et al., 2010,  International Journal of Food Sciences and Nutrition, 61]. Таке швидке всмоктування забезпечує ефективну доставку необхідних пептидів і амінокислот до місця їх дії в організмі.

Роль вітаміну С

Вітамін С – це кофактор, що забезпечує вироблення колагену в організмі людини.
Саме тому так важливо забезпечити раціон харчування достатньою кількістю вітаміну С, необхідного для стимулювання синтезу колагену. 

Джерела пептидів колагену

Пептиди колагену доступні в різних формах випуску для щоденного споживання.
В залежності від вашого способу життя колагенові пептиди можуть випускатися у формі порошків, таблеток, напоїв тощо.

Зокрема от такий колаген, у вигляді порошкуCalifornia Gold Nutrition 

Який випускається у комбінації з гіалуроновою кислотою та вітаміном С. 

Також існують різні типи функціональних продуктів харчування, збагачені пептидами колагену: 
– молочні продукти, супи,
– батончики і т. д.
Вони також є хорошим джерелом пептидів колагену, що може послужити альтернативою біологічно активним добавкам.

Як приймати

Для стимуляції постійного вироблення колагену в організмі пептиди колагену рекомендується приймати щодня.
При вагітності, а також при наявності будь-яких захворювань, необхідна консультація фахівця.

Через скільки часу буде результат

Більшість досліджень показують, що позитивний вплив на здоров’я суглобів стає помітним через 1-3 місяців щоденного застосування. Проте, вкрай важливо підтримувати режим щоденного прийому колагену для забезпечення оптимального метаболізму та досягнення оптимального ефекту.

 

Отож колаген, хоч далеко і не єдиний структурний елемент суглобової тканини, та один з ключових його складників, який на пряму впливає на функціональний стан наших суглобів. 

 

0 comments on “Здорові суглоби та колагенAdd yours →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *