Як зігрітися цієї зими

Раціон цієї зими потрібно ретельно планувати. Це стосується не тільки тих, хто має хронічні захворювання, а і здорових людей. Адже зимове правильне меню не тільки забезпечить відчуття ситості чи сприятиме високій працездатності, а навіть  допоможе  зберегти відчуття тепла у найхолодніші дні.

Як утворюється тепло в нашому організмі?

Утворення тепла та його регуляція в нашому організмі – це складний процес, який залежить від теплопродукції та тепловіддачі. Якщо між ними буде зберігатися певна рівновага, відносно зовнішніх умов середовища та внутрішніх процесів обміну речовин, – це і буде наш комфорт.

Теплопродукція  забезпечується різноманітними біохімічними реакціями, як от виділення тепла при скороченні скелетних м′язів. Проте на утворення тепла в нашому організмі напряму також впливатиме харчовий метаболізм,  тобто їжа, яку ми їмо.

Кожний харчовий нутрієнт, потрапивши в наш шлунково-кишковий тракт буде розщеплюватися та всмоктуватися в доступній для нас формі. Цей процес проходить з утворенням енергії – тепла, яку наш організм може використовувати для своїх потреб. Чим швидше продукт буде розщеплюватися – тим швидше і буде виділятися необхідна нам енергія. Проте це саме той випадок, коли швидше, не означатиме краще. Для раціонального теплоутворення найкращим варіантом буде їжа, розщеплення якої не відбувається дуже швидко.

Отож смачні та солоденькі булочки та тістечка нам не підходять.  Чому? Тому що цукор та солоденьке – це вуглеводи, які прийнято називати «простими». Їхнє розщеплення в нашому організмі відбувається досить швидко. Майже одразу після всмоктування в крові різко підвищиться глюкоза. У відповідь на високий рівень глюкози вивільняється інсулін – єдиний гормон, що дозволить нам утилізувати глюкозу. Проте енергія, що виділилася, одразу і використається. Тому після цього всього ми залишимося і без потрібного тепла, і без глюкози в крові – змерзлі і голодні.  Чим тоді зігріватися?

Алкоголь нам не підходить

Більше того – вживання алкоголю в мороз може бути небезпечним! Адже від його вживання людина очікує приємне тепло та ще й легкий ефект відчуття емоційного піднесення. Проте в часи, коли температуру тіла потрібно зберігати, алкоголь не просто витрачатиме тепло, а дуже швидко може призвести до переохолодження.

Низькі температури та холод для нашого організму запускають фізіологічну реакцію по його збереженню.  Поверхневі судини під шкірою звужуються, щоб зменшити поверхню, з якої може втрачатися тепло. Крім того тремтіння м′язів, яке ми відчуваємо в холод – це можливість продукувати додаткове тепло. Ці важливі реакції в організмі алкоголь  буде гальмувати.

Один з відомих ефектів алкогольних напоїв – розширення судин, особливо поверхневих. Це дійсно спершу виглядатиме так, що ви зігріваєтеся. Проте насправді через поверхню шкіри відбувається втрата особливо цінного тепер для нас ресурсу – тепла. Людина, відчуватиме прилив жару, навіть захоче охолодитися, що звісно ще більше посилить втрату тепла.

Змінюємо раціон харчування

1. Перш за все перегляньте чи всі макарони, які є у вас вдома виготовлені з цільного зерна, і хліб також має бути цільнозерновим.  Каші краще обирати ті, які потрібно варити, а не заливати окропом. Клітковина, що міститься в цільному зерні та складні вуглеводи будуть змушувати нашу шлунково-кишкову систему посилено працювати. Процес перетравлення буде відбуватися з виділенням енергії, яка зігріватиме і наш організм.

 

2. Коренеплоди, такі як редиска, ріпа, морква, картопля, буряк та батат – також дуже необхідні для нашого організму. Варіть та запікайте із шкіркою. Так збережеться більше корисних речовин для вашого організму. Клубні батату, до прикладу, багаті клітковиною та містять вітаміни А, С, В6 та мінерали – калій, залізо, кальцій,магній, натрі та фосфор. Коренеплоди найбільше смакуватимуть на обід та вечерю.

3. На сніданок в холодні дні найкраще підійде суміш корисних жирів, якісних білків та вуглеводів. Яйці, м′ясо чи рибу, обов’язково овочі та зелень  добре поєднати з авокадо та маслинами.

Сніданок має бути ситним, це гарантія адекватного термогенезу впродовж всього дня.

4. При приготуванні їжі не забувайте, що додавання різноманітних спецій також рекомендують в зимові дні. Зокрема такі як імбир, куркума, чорний, чилі та червоний перці, насіння гірчиці, пажитника та кропу. Багато з них має свої унікальні цілющі властивості, та нас в першу чергу буде цікавити те, що ці спеції стимулюють апетит та травлення, посилюючи кровообіг внутрішніх органів.

0 comments on “Як зігрітися цієї зимиAdd yours →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *